Hasznos tanácsok szeptemberre

A gyermekek legnagyobb bánatára a nyári szünidő véget ért és újra becsengettek a tanintézményekben. Reggelente ismét az iskolába igyekvő diákok népesítik be az utcákat, utakat. Ebben az időszakban mindig megnő a gyermekbalesetek kockázata, hiszen a nyári pihenés után a gyermekeknek vissza kell rázódni a korábban ritmusba.
A balesetek megelőzése érdekében szeptember hónapban a napi oktatás kezdetének és befejezésének időszakában biztosított fokozott rendőri jelenlétnek köszönhetően a gépkocsivezetők az iskolák környékén sokkal figyelmesebben, a közlekedési szabályokat betartva közlekednek, ezért a gyerekek, a szülők és a pedagógusok is egyaránt nagyobb biztonságban érzik magukat.
Ez azonban nem mentesíti a szülőket a felelősség alól. Fontos, hogy gyermekeikkel megbeszéljék az alapvető közlekedési szabályokat, áttekintsék, esetleg bejárják közösen azt az útvonalat, amelyen a kisgyermekek iskolába járnak. A nagyobbak esetében is fontos, hogy a szülő ismerje az útvonalat, amelyen gyermeke közlekedik. A már egyedül közlekedőkkel meg kell beszélni, hogy a rövidítés érdekében se térjenek el a szokásos útvonaltól és mindig értesítsék szüleiket, ha tanítás után – különóra, vagy egyéb iskolai elfoglaltság miatt – nem tudnak azonnal haza menni.
Természetesen az alapvető vagyonvédelmi szabályok betartására sem árt ismételten felhívni a kicsik és nagyok figyelmét. Lehetőség szerint értékes holmikat ne vigyenek magukkal az iskolába. Mobiltelefonjukkal, MP3-, MP4-lejátszójukkal ne hivalkodjanak, ezeket, valamint pénztárcájukat mindig a táskájuk belsejébe tegyék.
Nem árt emlékeztetni – főként a tanítás után egyedül hazatérő, illetve otthon lévő – gyermekeket, hogy ne álljanak szóba idegenekkel, ne üljenek be idegen autójába és ne fogadjanak el tőlük ajándékot. Fontos megbeszélni, hogy kinek nyithatnak ajtót és mit tegyenek, ha telefonon keresik szüleiket.

Napjaink egyik fontos feladata a fiatalok védelme az Internet káros hatásaival szemben. Egyrészt bizonyos tartalmak jelenthetnek veszélyt a kiskorúakra, másrészt a chatelés, amikor az ismeretlen beszélgetőpartner akár személyes találkozóra is hívhatja a gyermeket. Ilyen esetben is kulcsfontosságú a szülői odafigyelés.
A gyermekeknek már egészen kicsi koruktól fogva tudni kell, hogy baj esetén kihez fordulhatnak segítségért. Tudatosítani kell bennük, hogy bizalommal fordulhatnak az utcán szolgálatot teljesítő egyenruhás rendőrhöz. Fontos, hogy ismerjék a 104, 105, 107, 112 segélyhívó telefonszámokat és hogy tudják, ezek mindenhonnan ingyenesen hívhatóak.
Ha a fiatalokkal valamilyen kellemetlenség történik a nap folyamán, a legfontosabb azonban, hogy ezt elmondják szüleiknek. Amennyiben a szülő gyermekével nyílt, őszinte, szeretetteljes kapcsolatot épít ki, a csemete gondjaival nem a barátok társaságát fogja keresni, hanem bizalommal fordul szüleihez, akik valóban tudnak segíteni a problémák megoldásában…

Kategória: Friss, helyi, sajtóközlemény | A közvetlen link.

Vélemény, hozzászólás?