Aki kihagyta, bánhatja, ismét hatalmas élmény volt, parádés szervezéssel, sok látnivalóval. A rendező Jászárokszállás kitett magáért, és elmondhatjuk, hogy polgármestere, Gergely Zoltán úr igazán barátságos és kedves házigazda volt!
A meghívott vendégek reggel nyolc órás ünnepélyes jász reggelije után ünnepi szentmise vette kezdetét. A miséző Dr. Ternyák Csaba egri érsek atya kiemelte, napjaink legfőbb problémája az, hogy a hagyományok őrzésének terén, és legyen ez akár a papi hivatás, akár a hittanosok alacsony száma, vagy akár az ünnepi szentmisén résztvevők életkorának kétségbeejtő aránya, nagy a fiatalok hiánya! A tömött templomban húsznál is kevesebb 20 évnél fiatalabbat tudott összeszámolni, ministránsostul, cserkészestül! Bár önmaga sem fiatal, de kiemelte: ha ezeken az ünnepségeken csak az idősek vesznek részt, akkor ez nem hagyományőrzés, hanem csak a múlt ünneplése, mert nem lesz eljövendő generáció, aki majd 20-25 év múlva részt venne a világtalálkozón! Tehát bárki, aki úgy képzeli el a hagyományőrzést, hogy mozgósítsuk az időseket és a nyugdíjasokat, az csak a pillanatnak él, de valójában halálra ítéli a még fellelhető hagyományt, mert a fiatalok kizárásával nem lesz aki továbbvigye azt.
Hogy mit lehet tenni ez ellen? Hát ezt:
Családostul mentünk, és bizony jól tettük, ugyanis a szervezők mindent megtettek, hogy a fiatal korosztály is megtalálhassa a maga szórakozását, legyen az ingyenes népi játszótér, kézimunkázás, vagy gyerekkoncert.
Persze voltak elrettentő példák is, ahol egy település delegációja többségében helyi nyugdíjasokból állt. Remélhetőleg ezen települések jász hagyományt megőrizni szándékozó vezetői lelkét megérinti majd az érseki útmutatás.
A misét követően szokás szerint felvonultak a települések, beiktatták Csikós Miklóst, az új jászkapitányt Talált József leköszönő jászkapitány helyett, huszárokkal, három ágyúlövéssel, ünnepélyes keretek között.
Ezt ünnepi ebéd követte a meghívottak számára, majd délután számos fellépő tánccsoport, együttes és gyerekkoncert szórakoztatott mindenkit.
A bazársoron jászsági települések árusai kínálták hagyományőrző portékáikat. Idén úgy tapasztaltuk, hogy az árusok száma összességében csökkent, de a hagyományos termékeket, hímzést, ruhákat, kézimunkát, fazekas termékeket grillázst árusító bódék száma szerencsére nőtt! Tehát a kevesebb több lett!
Remélem, jövőre is eljutunk a nagyszerű eseményre, és remélem, városunkból több fiatal is jön még!