Kerékpárlopások Lajosmizsén

Ismerőseim körében az elmúlt kb. fél évben több helyről is hallottam kerékpárlopásokról, kerékpárlopási kísérletekről, ami önmagában nem újdonság, eddig is az volt a csoda, ha a lezáratlan kerékpár a helyén maradt az utcán. Az újdonság azonban egy újabb fajta elkövetési mód volt: amikor a tulajdonos udvarából emelték ki a kerékpárt. Így járt például Lajosmizse “égi szeme”, “Stunci” is, akinek, nem egy, de több kerékpárját is ellopták a saját udvarából.

Ezek az esetek rendkívüli módon rontják a lakosság biztonságérzetét, a közbiztonságba vetett bizalmát, hiszen nem az utcáról tűnt el, ahol bárki járhat, hanem a saját otthonukból! természetesen ezzel jellemzően a bűncselekmények száma nem szaporodott, csak a szabálysértéseké, hiszen a lopás csak 50.000 Ft feletti értéknél bűncselekmény, alatta csupán szabálysértés. Így lett a kisstílű, zömmel megélhetési jellegű kisebb, 10.000Ft és 50.000 Ft közti értékű lopásokból csak szabálysértés annak idején, és zuhant a bűncselekmények száma hirtelen egy nagyot a statisztikák szerint, anélkül, hogy bármi is javult volna lényegében. A változás a könnyebbülés a bíróságok számára volt főként, hiszen a szabálysértésért kapott a delikvens egy csekket, ha elkapták, ami ha pl. 50.000 Ft bírságról szólt, de mégse tudta befizetni, hát letudta 10 nap közmunkával. Már hogy eltöltött közmunkán 10 munkanapot esetleg. Ennek azért nem akkora a visszatartó ereje, mint pár hónap szabadságvesztésnek, amiből  a harmadik után a három csapás alapján életfogytig megoldódik a megélhetése. Ámde a jogászkodás nem segít jelen problémánkon. Igyekeztünk körbejárni a kerékpárlopások problematikáját.

Az udvarból történt lopásoknál, kísérleteknél azonban megfigyelhető volt egy közös jellemző: a házőrzésre alkalmas kutya hiánya. A másik közös vonás: az eseteknek csak egy része lett bejelentve a rendőrség felé.

Felhívnám itt mindenki figyelmét: a rendőrség nem tud gondolatot olvasni, és nem is figyelik árgus szemekkel a facebookon terjedő szóbeszédeket (még jó!). Tehát ha káresemény ért minket, akkor forduljunk a rendőrséghez! Igen, erre rá kell szánni az időt, és ettől még nem biztos, hogy meglesz az elvesztett értékünk. De legalább lesz rá esély. Javaslom, a felvett vallomásról, jegyzőkönyvből kérjünk mindig másolatot.

A mostani esetekkel kapcsolatban a rendőrség hivatalos állapontja és jótanácsai a következők:

“A Kecskeméti Rendőrkapitányság Lajosmizse Rendőrőrsére az idei évben 3
kerékpárlopásról tettek bejelentést, melyből 1 ügyben az elkövető
személyazonosságát már be is azonosították kollégáim.

A rendőrség mindent megtesz az említett bűncselekmények megelőzésében,
a területen megerősített járőrszolgálatok, valamint a rendőrség
elektronikus bűnmegelőzési hírleveleket biztosít a társszervei részére.
Továbbá az állampolgárok figyelmét is felhívnánk, hogy 1 percre se
hagyják lezáratlan állapotban kerékpárjukat!

Hasznos tippek a bringa tolvajok ellen

Először is mindig lakatoljuk le a bringánkat! Akkor is, ha csak 5 percre beugrunk a boltba vagy a postára! Sokszor csak alkalom szüli a tolvajt, és az ő esetükben az a jellemző, hogy inkább feltűnésmentesen arrébb tolják a magára hagyott biciklit és nem céljuk a legértékesebb jármű eltulajdonítása. (Hozzá kell tenni, hogy ma már a biciklik között sem ritka a több százezres vagy milliós értékű darab.)

A legtöbb bicikli tolvaj hosszúnyelű vágóval indul vadászatra. Elsősorban azokat a bicikliket keresik, amiket csak egy vékonyabb dróttal vagy egy egyszerű kis számzáras lakattal biztosítottak ki. Ezeket egy másodperc alatt átvágják és hűlt helye a járműnek. Hogy felvehessük a harcot, célszerű minél vastagabb láncot vásárolni, de már a komolyabb U-alakú lakatok is elegendő védelmet biztosítanak. Figyeljünk oda arra is, hogy mihez kötjük oda a biciklit! Lehet, hogy a lakatunk erős, de ha könnyen átvágható a korhadt kerítés vagy kiszedhető az oszlop, ami köré odaerősítettük a bringát, akkor hiába költöttünk a drágább lakatra.

Bár a biciklilopások többsége a belvárosra koncentrálódik, nem mindegy, hogy azon belül hol parkolunk le. Keressük a forgalmas helyeket, ahol sok a gyalogos. Általában a nagy tömeg elriasztja a tolvajokat. Lehet, hogy kicsit tovább kell köröznünk, hogy a legfrekventáltabb részeken szabad helyet találjunk, de sokkal jobban járunk, mint ha egy elhagyatottabb utcán hagyjuk a kerékpárt, ahol akár percekig háborítatlanul babrálhatják a tolvajok. Sajnos még csak elvétve találkozhatunk bekamerázott nyilvános biciklitárolókkal. Egy-két ilyen B+R parkoló már épült a külvárosokban, de sajnos még nem ez a jellemző, bár kétségkívül ezek a legbiztonságosabbak.

 

Hogyan lehet kerékpárunk megfelelő biztonságban?

Aki családi házban él annak legalább az otthoni biciklitárolás nem okoz gondot, mivel kényelmesen elhelyezheti a kertben, vagy a garázsban, de azért itt sem árt körültekintőnek lenni, mert a bicikli tolvajok leleményesek. A társasházi lakásokban ez már problémásabb kérdés. Akinek nagyobb a lakása, akár bent is elhelyezheti bringáját, viszont sokan a közös kerékpártárolót használják. Egy kisebb lépcsőházban még ezzel sincs gond, de egy 20-40 vagy még több lakásból álló lépcsőházban, ahol a lakók nem is ismerik mind egymást, nem biztos, hogy feltűnik egy ólálkodó idegen. Vigyázzunk a tárolóra, sose hagyjuk nyitva az ablakát-ajtaját, ha van rá lehetőség, akkor tegyünk rá rácsot, zárjuk mindig kulccsal és próbáljunk meg figyelni egymás értékeire is.

Egy jó lakat sok mindenre megoldást nyújthat, megmentheti a biciklit, viszont az olyan kiegészítőknek, mint egy jó lámpa vagy sebességmérő már nem nyújt védelmet. Sajnos sok tolvaj, ha nem tud hozzáférni a biciklihez, már a hozzá tartozó kiegészítőkkel is beéri, ami ugyanolyan kellemetlen lehet, sőt veszélyes is, ha például este maradunk lámpa nélkül. Városi hobbi bringázáshoz tanácsos a kiegészítőkből az olcsóbb termékeket választani, ha viszont komolyan foglalkozunk a kerékpározással és profi felszerelésünk van, akkor a biztonság kedvéért inkább szereljük le őket és vigyük magunkkal a táskánkban. A sok lehetséges megoldás mellett érdemes megfelelő biztosítással is védelmezni kedvenc biciklinket.

A kerékpárosokra más veszélyek is leselkednek. A biztonságos kerékpárutak száma kevés, gyakoriak a kerékpáros balesetek nemcsak a sűrűbb forgalmú városokban, hanem a vidéki országutakon is. Ennek során nemcsak személysérülést szenvedhetünk, hanem kerékpárunkban is komoly károk keletkezhetnek. Az utakon is szemmel látható a kerékpározás népszerűségének növekedése és sajnos az emiatt bekövetkező közlekedési balesetek száma emelkedik, amelyben nemcsak sérültek, hanem a közlekedési baleset okozói is lehetünk – ezért is érdemes a biztosításra költeni.”

A tanácsokat én csak azzal egészíteném ki, hogy az udvarba kerékpárért, hintaágyért, miegymásért beugró tolvajokat visszatartja egy-két-több házőrzésre alkalmas kutya, vagy legalábbis drasztikusan csökkenti annak az esélyét, hogy az alkalmi tolvaj kedvet kapjon a hívatlan látogatásra. A kecskeméti állatmenhely állandó jelleggel széles választékkal rendelkezik gazdira áhítozó és friss húsra éhes kutyákkal, amik házőrzésre kiválóan alkalmasak! Nekem is van kettő az udvarban, onnan.

A másik megoldás persze a helyi kerékpártolvajok “módszeres irtása” a jog adta eszközökkel, hasonlóan pl. a Tolvajkergetők nevű csoportokhoz. Erről az egyik olvasónk írt egy ismertetőt.

 

“Tolvajkergetők

 

Utólag már nehéz lenne megállapítani, hogy a Tolvajkergetők a rendőr őrsökön, a kerékpártolvajok és orgazdáik körében, vagy netán ezek károsultjai között váltak inkább ismertté? Talán mindegy is, de tény, hogy néhány évvel ezelőtt, előbb Budapesten, majd rövid idő múlva vidéki városokban alakultak ezen a néven lelkes csoportok, akik hatékony módszereket dolgoztak ki a kerékpárok – később mobil telefonok és laptopok – tolvajainak lefülelésére.

 

Sikereik híre gyorsan terjedt, mert a legnagyobb közösségi oldalon és saját honlapjukon (www.tolvajkergetok.hu)  időről időre bemutatják egy-egy akciójukat. Saját magukról alig árulnak el valamit. Önmeghatározásuk szerint: „Bringások, akik megunták, hogy folyton ellopják a kedvenc járművünket. Műholdas jeladóval felszerelt csalikerékpárral buktatjuk le a tolvajokat.” És ez a lényeg. Egy angol gyártmányú kütyüt építenek bele a tolvajoknak szánt csalikerékpárjaikba, s így azonnal jelzést kapnak, ha a bringát elkötötték, azaz megmozdították. A jeladónak köszönhetően a tolvaj útját számítógépen folyamatosan „látják” és rohamcsapatuk azonnal útnak indul. Amint a tolvaj elrejti valahol a gépet, a Tolvajkergetők értesítik a rendőrséget és a „közegekkel” együtt számoltatják el a tettest.

A honlapon jelenleg 15 video látható. Egy-egy epizódban természetesen több leleplezést is megörökítettek, s volt jó néhány olyan akció is, amely nem került fel ebben a formában a netre, hiszen a csalibringák és azok „betechnikázása” mellett a profi módon elkészített videofilmek is nyelik a pénzt. A büdzsé pedig véges. A Tolvajkergetők a saját forrásaik mellett adományokból és szponzori támogatásokból finanszírozzák tevékenységüket. A honlapra ugyan pénzhiány miatt egy ideje nem tudtak új felvételt felrakni, de a Facebookon nap, mint nap hírt adnak magukról. A kerékpártolvajok mellett retteghetnek tőlük a telefonok és laptopok elsajátítására szakosodott, enyves kezű polgártársaink, de rendszeresen fellépnek az állatkínzókkal szemben, sőt, legutóbb egy eltűnt kiskorú lány felkutatásában sikerült megelőzniük a hatóságokat.

Amint a videofelvételekből és a FB beszámolókból kiderül, a Tolvajkergetők – ha a rosszfiúk elfogásáról van szó -, nem válogatnak az eszközökben. Egy-egy tettenéréskor keményen fellépnek, ha a tolvaj kereket szeretne oldani a rendőrség megérkezése előtt. De ha fényképfelvételük van egy tolvajról nem nagyon törődnek a személyiségi jogokkal sem – ámbár kuncsaftjaik erre nagy előszeretettel hivatkoznak -, hanem kiteszik a FB-re. Ennek köszönhetően, rendszerint néhány óra alatt tisztázni tudják egy-egy gyanúsítottjuk hollétét, nevét.

A Tolvajkergetők pesti kemény magja, az alapítók, lehetőségeikhez mérten minden támogatást megadnak a vidéki „sejtek” létrehozásához, így már több vidéki városban is sikerült megfékezni a kerékpártolvajlást.

Zelei Béla”

Én személy szerint senkit nem biztatnék önbíráskodásra, arra annál inkább, hogy ha bármilyen bűncselekményről szerez tudomást, akkor értesítse a Rendőrséget, vagy a Polgárőrséget!  Figyeljenek egymásra a szomszédok, ha idegenek vannak az utcán, tűnjenek akár munkásoknak is, figyeljék meg őket, vagy elegyedjenek szóba velük, kérdezzék meg, kit keres az idegen, vagy éppen merre fognak ásni aznap, holnap, de lehetőleg semmilyen információt ne adjon nekik! Ha gyanús az idegen, akkor értesítse a Rendőrséget! Ne feledje, lehet hogy ma a szomszédját éri káresemény, de ez egyben azt jelenti, hogy holnap akár Önre is sor kerülhet!

Kategória: Friss, helyi | A közvetlen link.

Vélemény, hozzászólás?