Vadásznak a magyar nyugdíjasok pénzére: újabb trükkök

Ismét trükkös csalásokra hívjuk fel a figyelmet. A bűnözők elsősorban az idős, hiszékeny embereket célozzák, és pillanatok alatt magukkal viszik áldozatuk megtakarított pénzét.
Szeptember első napjaiban egy 76 éves asszony otthonába zörgetett be egy ismeretlen férfi. A családi házba a csukott, de nem zárt kapun keresztül jutott be. Telefonos cég munkatársának adta ki magát és a sértett készülékéért cserébe készpénzt ajánlott fel. A gyanútlan asszony élt az idegen ajánlotta lehetőséggel. Amíg szobájában az adminisztrációs feladatokkal foglalta le magát, addig az ismeretlen kis időre magára hagyta, majd a nő készpénzével együtt sietősen távozott a nyugdíjas otthonából.
Nemrég idős asszony tett feljelentést: ismeretlenek személyek ellopták a pénzét. A néni elmondta, hogy két hölgy jelent meg otthonánál, akik azt állították, ismerik a lányát, őt keresték, és ha már ott voltak, a mellékhelyiségbe is bekéredzkedtek. A sértett engedte, hogy a gyanúsítottak bemenjenek a lakásába. Nem sejtette, hogy pár perccel később az idegenek mellet spórolt pénzének és havi nyugdíjának is búcsút inthet. Úgy tűnik azonban, hogy ennek az ügynek pont kerül a végére, miután a rendőrök néhány nappal később elfogták a gyanúsítottakat.
Egy idős házaspár otthonában néhány hete trükkös tolvajok jártak, százötvenezer forintot loptak el. A házba a kora délutáni órákban kopogtatott három idegen. Érdeklődtek, hogy eladó-e az ingatlan. A hetvenes éveik közepén járó házaspár tájékoztatta az ismeretleneket, hogy nincs szándékukban házukat értékesíteni, ennek ellenére készségesen invitálták otthonukba őket. Míg a férfiak közül ketten a háziak figyelmét lefoglalták, addig társuk felügyelet nélkül nézhetett szét a ház szabadon maradt he-lyiségeiben. Az ingatlant megtekintő trió ezt követően távozott az idős házaspár otthonából. A nyugdíjasok csak másnap délután vették észre, hogy trükkös lopás áldozatai lettek, az idege-nek meglopták őket.
Kreatív lopás, megtévesztés
Szinte naponta hallani arról, hogyan fosztottak ki lakásokat trükkös tolvajok. Főként az idősebbek az áldozatok, mivel jószívűek, hiszékenyek, gyakran egyedül élnek. A tolvajok éppen ezt használják ki, és különböző szolgáltatók, intéz-mények embereinek kiadva magukat pénzt, értéktárgyakat lopnak el tőlük. Bár az “adjon egy pohár vizet” és ehhez hasonló mondatokkal szemben már sokan “védettek”, a csalók újabb és újabb módszereket találnak ki, hogy pénzhez jussanak.
Sőt, a bűnözők manapság már gyakran nem is mennek házhoz, inkább az utcán, parkolókban vagy telefonon keresztül intézik a dolgokat. Egy utazási iroda vezetője például arról számolt be, hogy ismeretlenek 40 ezer forintos nílusi úttal kecsegtették a családokat, többen be is fizették azt. Aztán kiderült, az oda és visszautat, illetve a szállást nekik kellett volna állniuk – mely több százezer forint. Persze, nem tudtak elutazni, a 40 ezer forint pedig elveszett. Többen panaszkodnak a parkolókban felbukkanó árusokra, akik az utolsó darabokat kínálják fel “ingyen”. Aztán, aki elfogadja, attól pénzt kérnek. Ha nem fizeti ki az illető, kiabálni kezdenek, hogy ellopták tőlük a terméket, így a végén az áldozat lesz a gyanúsított.
Autóval sem érdemes megállni, ha idegenek mutogatnak, hogy “lapos a hátsó kerék”. Ha mégis, semmiképp se az ő segítségükkel akarjuk ellenőrizni, mert könnyen az autóban található értékek bánhatják.
A telefonos meghívások, termékbemutatók, amelyek ingyenes orvosi vizsgálatot, ajándék-csomagot, utazást, vagy akár számlákkal kapcsolatos előadást ígérnek, többnyire szintén furmányosak: a végén egy 200 ezer forintos “csodatakaróval” távozik a rászedett érdeklődő, melynek valós értéke a kifizetésre váró összeg töredéke.
Az “unokázás” már a neten is terjed
Terjed az online unokázás, azaz a nyugdíjasokat támadják az online szélhámosok. A legújabb nemzetközi trend szerint a bűnözők a Facebook segítségével próbálnak pénzt kihúzni – a közösségi oldalt egyre gyakrabban használó – gyanútlan idősektől.
A bűnözők a Facebook segítségével megpróbálják kideríteni a nagyszülők és az unokák tartózkodási helyeit az elérhető információkból, majd ezt kihasználva, pénzt húznak ki az aggódó nagypapák és nagymamák zsebéből.
Egyik tipikus példája a rászedésnek, amikor a csalók felveszik a kapcsolatot a nagyszülőkkel és közlik velük, hogy a szeretett unokájuk valamiféle bajba került, és természetesen csak némi pénzbeli támogatás segíthetne, hogy kikeveredjen ebből, mondjuk egy súlyos adósságból vagy a rácsok mögül.
A csalók gyakran a tengerentúlról intézik nagy kárt okozó „üzleteiket”, így próbálva meg elérni, hogy lenyomozhatatlanok legyenek és elkerülhessék a felelősségre vonást.

Természetesen a családok tehetnek pár hasznos dolgot, hogy megelőzzék az ilyen átveréseket.
Például érdemes családon belül megállapodni egy titkos jelszóról, amelyet kifejezetten csak bajba kerülés esetében használnának, és ezt nyilván nem tanácsos megosztani a Facebookon. Továbbá, ha valaki olyan hívást kap, amelyben azt közlik, hogy valamely családtagja bajba jutott, tegyen fel a hívónak célzott kérdéseket a szóban forgó személyre, hogy megállapítsa, valóban az igazat mondja-e.
Főként az időseket célozzák meg azok az ismeretlen elkövetők, akik telefonon, bajba jutott unokának, vagy az ő ismerősének kiadva magukat csaltak ki esetenként több százezer forintot a segíteni akaró nagyszülőtől.
A történet nagyon egyszerű. Az ismeretlen telefonáló, aki magát az unokának adta ki, legtöbbször balesetre hivatkozva fordult anyagi segítségért alkalmi nagyanyjához, akinek csak az volt a dolga, hogy a gondosan beborítékolt pénzt egy hozzá küldött taxival küldje el bajba jutott unokájának. Több esetben a felhívottak saját, vagy a taxis ébersége miatt nem küldték el a kért összeget. Volt, aki gyanút fogva egyeztetett családtagjával a történet hitelességét illetően, s volt, akinek eredendően nem volt unokája. Olyan eset is előfordult, mikor a taxi sofőrje visszavitte a beborítékolt bankókat az idős asszonynak, mondván, hogy a rosszarcú férfi nem lehet az unokája. Csupán a fuvardíjat fizettette meg a becsapottal. Olyan sofőr is akadt, aki miután megtudta, hogy pénzt kell szállítania, egyszerűen nem vállalta a fuvart.
A rendőrség felhívja a lakosság figyelmét, hogy őrizze meg éberségét és éljen a gyanúval a hozzájuk becsengető ismeretlennek szemben.
Otthonukat gondosan zárják be, oda idegent ne engedjenek be. A szolgáltatók képviselőitől kérjék el az igazolványukat. Értékeiket soha ne hagyják őrizetlenül.

Kategória: Friss, helyi | A közvetlen link.

Vélemény, hozzászólás?