A baromfi – 5. rész
Miképpen történik mélyalmon a csibenevelés?
A háztáji baromfitenyésztésnél kotlós vezetésével a naposcsibék előszeretettel keresik fel a trágyadombot és ott kapirgálva, különféle takarmányokat és rovarokat szednek össze. A trágyában fellelhető B12-vitamin elősegíti a naposcsibék előnyös fejlődését.
A naposcsibék mélyalmos nevelésének kétféle módja van:
- lótrágyás mélyalom és
- lótrágya nélküli, un. öregalom.
A lótrágyás mélyalomnál a nevelő helyiségben lehetőleg kevés szalmával, 25 cm vastagságban lótrágyát helyezünk le. Fontos, hogy ezt a lótrágyát jól letapossuk, ha nagyon száraz, nedvesítsük meg. A letaposás elősegíti, hogy az elhelyezett trágya felmelegedjen. Ezután a káros ammóniák-gázok a trágyából eltávoznak és ezért a helyiséget 3-4 napig szellőztetjük. A letaposott lótrágyarétegre 3-4 cm magasságban szecskázott szalmát terítünk. A mélyalmozás ilyen módon még nem nyújt egymagában elegendő meleget a naposcsibék részére, ezért műanyáról is gondoskodnunk kell. Feltétlen előnye azonban a rendszernek, hogy az egész helyiségben a naposcsibék magasságában egyenletes meleget ad, a naposcsibék a trágyában vígan kapirgálnak és éjszakára sem tömörülnek össze, hanem az alulról jövő meleg hatására egyenletesen eloszlanak. Az alom kezelése abból áll, hogy a megkérgesedett részt fellazítjuk, tetejére tiszta szalma- vagy tőzegréteget szórunk.
A lótrágya nélküli mélyalmzozásnál 20 cm vastag szecskázott szalmaréteget terítünk a nevelőbe, az almot nem cseréljük, hanem naponta fellazítjuk, és hetenként friss szalmával vagy szecskával felújítjuk. Ezen az almon tartjuk a csibéket 3 hónapos korukig. A szalmából és a csirkék ürülékéből vastag réteg képződik. A trágyás szalma jó szigetelő, és bár a lótrágya meleg-fejlesztő hatása nem mutatkozik, mégis az idővel szaporodó B12-vitamin, ami a baromfi ürülékéből keletkezik, a csibék fejlődésére kedvező hatással van.
Rá kell mutatni, hogy mindkét almozási rendszernél fokozott gondot és figyelmet kell fordítani az állatok egészségi állapotára. Betegség esetleges fellépésekor a beteg állatok kiemelésével, és ha nagyobb méretű fertőzéstől kell tartani, az állatoknak tiszta alomra való helyezésével kell védekezni.
Mivel almozzunk?
Almozhatunk homokkal, tőzeggel, szalmával és szecskával. Az almozás azért szükséges, hogy a csibék alatt meleg legyen a padló, másrészt a tisztán tartás érdekében. A homok előnye, hogy könnyen tisztán tartható, az ilyen almot minden nap ki lehet gereblyézni. Hátránya, hogy az első időkben nem elég meleg, később pedig, amikor erősen futkároznak a csibék, poros. A tőzeggel való almozás csak azokon a helyeken lehetséges, ahol a tőzeghez hozzá lehet jutni. Rendkívül nagy a nedvességszívó képessége, és ezenkívül meleg alom is. A szalma és a szecska almozás különösen télen jöhet tekintetbe.
Mikor engedjük a csibéket a szabadba?
A csibéket általában minél korábbi időpontban engedjük a szabad napfényre. Ennek azonban korlátot szab az időjárás. A csibék szabadba engedésének időpontját megfelelően kell kiválasztani. Erre csak akkor lesz lehetőség, ha a kifutó száraz, vagy azt legalább a kiengedés idejére szárazzá tudjuk tenni, pl. úgy, hogy szalmával szórjuk fel. A kiengedést úgy oldjuk meg, hogy a meleg nevelőhelyiségbe visszamehessenek a kis csibék.
A külső levegőhöz fokozatosan szoktassuk hozzá az állatokat. A kiengedést megelőzően, amikor a nap süt, nyissuk ki az ablakokat. A szabadba általában a második héttől kezdve lehet a csibéket kiengedni.
A jó kifutótól azt kívánjuk, hogy abban állandó zöld eleséget találjanak az állatok, és hogy a kifutó árnyas, száraz talajú legyen.
Következő részünkben kiderül, milyen a jó baromfiól, és hogyan készíthetjük el.