A háztáji (haszon) állattartás – 13. rész

Baromfi – 2. rész

Mit kívánunk a jó tenyésztyúktól?

A jó tenyésztyúktól megkívánjuk, hogy egészséges, és termelőképes legyen. A test külső alakulásából megközelítőleg következtethetni lehet az állat termelőképességére. A külső testalkat azonban nem mindenben nyújt megbízható tájékoztatást és ezért biztos alapot csak az állat termelőképességének ellenőrzése ad. A tenyésztői munka nem csupán arra szorítkozik, hogy küllemileg bíráljuk el az állatokat, hanem arra is, hogy a termelési eredmények alapján kiválogatjuk a megfelelő egyedeket és csak ezeket hagyjuk meg a tenyészetben. Megfelelő termelést csak olyan tyúktól remélhetünk, amelynek megvan a képessége, hogy sokat termeljen. Ez egymagában még nem elegendő: rossz takarmányozási viszonyok között ugyanis nem lehet képességeket megfelelően érvényesíteni.

Hogyan bíráljuk el az állatokat?

Az állat elbírálásakor igen fontos a termelékenység és a kelési képesség tekintetbe vétele. A tojások terméketlensége folytán igen sok tojás megy tönkre, ami mind tenyésztési, mind keltetési szempontból káros. A tojások termékenysége nem csupán az egyes egyedek továbbszaporításának lehetőségeit emeli vagy csökkenti, hanem nagymértékben befolyásolja a kelési eredmények fokozását is. A termékenység megfigyelésére a tenyésztők nem nagy gondot fordítanak, mert legtöbbször nem is figyelik meg, hogy egy-egy tojó által termelt tojások termékenyek vagy terméketlenek.

A gyorsan fejlődő, jó küllemű állatok lesznek a legjobb tojók. A bírálatkor minden esetben figyelembe kell venni az állat erőbeni állapotát és súlyát.

Kezdő tenyésztőknek ajánljuk, hogy válogatás előtt tanulmányozzák át a fajtajelleg leírását, és annak alapján válogassák ki a továbbtenyésztésre alkalmas állatokat. Amennyiben válogatásuk eredményeképpen nagyon sok állat esne ki, viszont a tenyésztő többet kíván megtartani, akkor a kiselejtezetteket válogassa át úgy, hogy a kisebb hibáktól tekintsen el.

Mi a tenyésztörzs?

A rendelkezésre álló növendékállományból alakra, súlyra, színre és amennyiben mód van rá, származásra válogatjuk ki az állatokat. A tenyésztörzs 10-14 jérce vagy tyúk egy kakassal. Ezeket időben állítsuk össze, hogy mielőtt a jércék megkezdik a tojástermelést, állandó helyükre kerüljenek. A kiválogatott tenyész-jércékhez azután jó küllemű kakasokat osszunk be. A kakasokat szigorúbban bíráljuk, hisz egy kakassal 10 vagy ennél több tyúk utódait tudjuk javítani, vagy elrontani.

Meddig tartható tenyésztésben a tyúk?

A tyúkot tenyésztésben 2-3 éves koráig érdemes meghagyni. Általában 2 évnél tovább ne tartsuk a tyúkot tenyésztésben, mivel a harmadik évtől kezdve sokkal kevesebbet tojik, így tartása már nem kifizetődő. Igen kiváló minőségű tenyészállatokat, amelyektől sok utódot akarunk nevelni, 3-4 évig is megtarthatjuk tenyészetünkben.

Mit kívánunk a jó tenyészkakastól?

A jó tenyészkakastól azt kívánjuk, hogy fajtájának megfelelő küllemű, súlyú, kifejezetten kakas külsejű, párzóképes állat legyen. Nem tekinthető tenyészkakasnak a ferde farkú, hajlott tarajú, hibás mellcsontú, lógó szárnyú állat. A kakast 2 évig tartsuk tenyésztésben, azután selejtezzük ki, részben, mert kiöregedett, részben azért is, mert ez idő alatt állományunk nagy részével közeli rokonságba kerül.

Hány kakast hagyjunk meg?

A kakasok száma függ a tyúkok számától és fajtájától. A könnyű testű fajtákhoz, mint a leghorn, egy kakasra 14-16 tyúk is számítható, a nehezebb fajtákhoz, mint a rhode-island, hampshire, 10-12, a közepesen nehéz fajtákhoz, mint amilyenek a magyar fajták, egy kakasra 12-14 tyúkot számíthatunk. A háztáji állattartásban legtöbbször csak egy kakas szokott megmaradni. Egy kakas a hozzá beosztott nagyszámú tyúkot (20, esetleg 30 is) azonban nem képes megfelelően termékenyíteni és így sok tojás fiatlan marad, ami különösen a keltetési idényben nem kívánatos. Ezt a hibát a tenyésztő úgy tudja kiküszöbölni, hogy nem 1 kakast hagy meg, hanem kettőt, vagy esetleg hármat is, és azokat felváltva engedi a kifutóba. Ilyen módon igen jól javíthatjuk a tojások termékenységét.

Következő részünkben a keltetéssel kapcsolatos információkról olvashatnak, mint például arról, hogy mi a mesterséges keltetés.

Kategória: Háztáji állattartás, Tudástár | A közvetlen link.

Vélemény, hozzászólás?