Gyöngytyúk tartása
Milyen gyöngytyúkfajtákat ismerünk?
A legismertebb a szürkéskék alapon pettyezett változat, a közönséges gyöngytyúk. Elterjedt még ezen kívül a fehér gyöngytyúk és a keselyű gyöngytyúk, az utóbbinak a tollazata sávozott ezüstszürke, acélkék és barnaszürke. Termelés szempontjából a három változat között különbség nem mutatható ki.
Hogyan tenyésztjük a gyöngytyúkot?
A gyöngytyúk külterjes tartású baromfifajta és legtöbbször félvad módon tartják, mert így kifizetőbb a tartása. A fentiekből kifolyólag termelése nem állapítható meg és nem ellenőrizhető, mivel a tojását vadmadarak módjára rejtekhelyen tojja meg. Rendkívül nagy előnye a gyöngytyúknak, hogy táplálékának nagyrészét begyűjti és csupán a tél folyamán kell gondoskodni takarmányozásáról. A felsorolt előnyei ellenére a gyöngytyúk tenyésztése mégis el van hanyagolva. Ennek oka, hogy tenyésztésével csakis megfelelő adottságok mellett lehet foglalkozni. A természet a megfelelő kiválasztásról gondoskodik és így továbbtenyésztésre mindig a legedzettebb egyedek maradnak meg. Helyes azonban, ha a tenyésztő a jól tojó és fészekbetojó állatok tojásait használja fel továbbtenyésztésre. A testsúlyra is tekintettel kell lenni, mivel a gyöngytyúknál egyik cél a hústermelés, fontos tehát, hogy a minél nagyobb testű gyöngytyúkok maradjanak meg továbbtenyésztésre. Általában 4-5 tyúkhoz egy kakast számíthatunk. A gyöngytyúkok tojástermelésüket áprilisban kezdik meg. A gyöngytyúk tojások tyúk- vagy pulykakotlóval, valamint keltetőgéppel eredményesen keltethetők. A tojások kikeltése 24-25 napig tart.
Hogyan neveljük a gyöngyös csibéket?
A gyöngyös csibék a táplálékkal, az elhelyezéssel szemben igen igényesek. Mivel nagyon kicsi a begyük, ezért az első időben egy-két óránként kell etetni őket. Lényegesen több nehézség van velük, mint a naposcsibék felnevelésével. A sok munka és fáradság a második hónaptól kezdve hálálja meg magát, amikor megfelelő területen a táplálék nagyobb részét már megkeresik. Ilyenkor is célszerű azonban az esti etetésre némi szemes eleséget adni, mert csakis így szoktathatók a ház köré. A gyöngytyúk elhelyezés tekintetében nem igényes és legtöbb helyen a szabadban tölti az éjszakát. Az ólba való beszoktatást nehezen tűri, de céltudatos tenyésztői munkával ezen a téren is sok eredményt lehet felmutatni, különösen abban az esetben, ha a kis gyöngyösöket tyúk nevelte. Tudnunk kell még, hogy a gyöngyösök igen ragaszkodnak nevelőanyjukhoz, és mint kifejlett növendékállatok is követik volt kotlóikat. Ennek hiányában pedig más tyúkhoz csatlakoznak és avval járnak.
Milyen előnyei vannak a gyöngytyúktenyésztésnek?
A gyöngytyúk tojástermelése 60-100 darabra
becsülhető, hátránya, hogy a tojások súlya csak 35-40 g közötti. Előnye viszont, hogy a tojások igen jóízűek, ami a természetes tartás és változatos takarmányozásnak az eredménye. A gyöngytyúkot inkább hústermelése miatt tartják, és a piac az 1,2-1,5 kg súlyú gyöngytyúkokat keresi. A gyöngytyúk hűsa igen ízletes, jó leves készíthető belőle, ezenkívül vadas íze miatt a vadászati idény elmúltával szárnyasvad pótlására használható.
Következő részünkben a pulyka tartásával kapcsolatos tudnivalókról írunk.