Csalárd telefonhívások alkalmával a bűnözők banki ügyintézőnek adják ki magukat, hogy megszerezhessék a gyanútlan áldozat pénzét. Ha megvalósul a csalás, a lopott pénz először egy vagy több beépített ember (stróman) számláján landolhat, akinek csak annyi a dolga, hogy bizonyos mértékű jutalék fejében a bankszámlájáról felveszi a csalárd módon megszerzett összeget, vagy tovább utalja azt, így fedve el a pénz útjának valódi célállomását, a kiberbűnözőt.
Egy nemrég feltárt bűneset során a bűnözők telefonon hívtak fel egy véletlenszerűen kiválasztott személyt, majd banki ügyintézőnek kiadva magukat azt állították, hogy egy ismeretlen pénzt akart levenni a számlájáról, és ezt a tranzakciót csak úgy tudja megakadályozni, ha telepít egy applikációt (AnyDesk) a mobiljára. A csalók még abban is segítettek áldozatuknak, hogy szóról szóra elmondták, mi a teendője. A férfi telepítette az alkalmazást, majd ezt követően elutaltattak vele többmillió forintot egy, az „ügyintéző” által megadott, „biztonságos” számlaszámra. A pénz egy magánszemély (a stróman) számlájára ment, amit az még aznap ki is vett a bankból, majd átadta csaló megbízóinak.
Ugyanezzel a módszerrel a csalók másnál is próbálkoztak, de ebben az esetben a sértett még a pénzfelvétel előtt kapcsolt, és az elutalt összeg vonatkozásában visszahívást kért a bankjától, majd jelentette az esetet a Rendőrségen.
A könnyű pénz reményében strómanná váló személy a lebukást követően pénzmosás miatt vádemelésre számíthat.
Kérjük, hogy vegyék komolyan a Rendőrség intelmeit:
Ne dőljenek be a csalóknak! Mindig gyanakodjanak, ha valaki könnyű pénzkereseti lehetőséget kínál, amelyhez csak új bankszámlákat kell nyitni, vagy a meglévőn kell pénzt fogadni, majd azt levenni vagy továbbutalni. Pénzmosóként közreműködni egy ilyen bűncselekményben törvénybe ütköző és büntetendő, függetlenül attól, hogy van-e tudomásunk az összeg eredetéről.
A hívószámazonosító meghamisításáról részletesen itt olvashatnak:
Az eredeti hír itt olvasható: